موسسه اطلاع رسانی طعام اسرار: آزمایش‌هایی که در سال‎های اخیر انجام گرفته، نشان داده‌اند که عسل در درمان عفونت‌های برجای مانده از عمل سزارین و سوختگی‌ها، کارآمدتر از آنتی‌بیوتیک‌های مرسوم عمل می‌کند. بشر هزاران سال است که از مخلوط بزاق زنبور و شهد گل که عسل نام دارد، به عنوان دارویی برای درمان زخم ها استفاده می کند . آزمایش هایی که در سال های اخیر انجام گرفته، نشان داده اند که عسل در درمان عفونتهای برجای مانده از عمل سزارین و سوختگیهای از آنتی بیوتیکهای مرسوم کارآمدتر عمل می کند. این ماده ش ...

 موسسه اطلاع رسانی طعام اسرار: آزمایش‌هایی كه در سال‎های اخیر انجام گرفته، نشان داده‌اند كه عسل در درمان عفونت‌های برجای مانده از عمل سزارین و سوختگی‌ها، كارآمدتر از آنتی‌بیوتیك‌های مرسوم  عمل می‌كند.
 
عفونت‎های بعد از سزارین را با عسل درمان کنید
 
بشر هزاران سال است كه از مخلوط بزاق زنبور و شهد گل كه عسل نام دارد، به عنوان دارویی برای درمان زخم ها استفاده می كند . آزمایش هایی كه در سال های اخیر انجام گرفته، نشان داده اند كه عسل در درمان عفونتهای برجای مانده از عمل سزارین و سوختگیهای از آنتی بیوتیكهای مرسوم كارآمدتر عمل می كند.
 
این ماده شیرین با طیف وسیعی از میكروبهای خطرناك از جمله Helicobacter , Salmonella , E.coli به خوبی مبارزه می كند عسل روی باكتری های مقاوم به آنتی بیوتیك، از جمله «ابر میكروبی» به نام MRSA ، نیز موثر است و بر خلاف بیشتر آنتی بیوتیك ها به نحو چشمگیری باعث پیشرفت بهبودی زخم ها می شود.

 هنوز به درستی نمی دانیم عسل چگونه این آثار را بر جای می گذارد اما محققان اعتقاد دارند توان بهبود زخم ها و مقابله با میكروب های مقاوم به آنتی بیوتیك كه در این ماده بی نظیر وجود دارد، ممكن است روزی عسل را از نوعی درمان جایگزین به یك شیوه درمانی اساسی در پزشكی تبدیل كند.
 
رمز و راز این توانایی ها را باید در شیوه تهیه عسل جست و جو كرد. زنبورهای كارگر طی بهار و تابستان شهد جمع آوری می كنند، هنگامی كه به كندو باز میگردند، آن را از معده به دهان می آورند و در دهان دستیاران خود می گذارند. آنها شهد را به درون حفره های شانه خالی می كنند و با بال هایشان آن قدر آن را باد می زنند كه بیشتر آب موجود در شهد تبخیر شود.
 
در همین زمان، بزاق سرشار از آنزیم زنبورها، ساكاروز را به گلوكز و فروكتوز تبدیل می كند كه به آب باقیمانده در شهد پیوند می شوند . به این ترتیب، بیابانی بر جای می ماند كه باكتری ها نمی توانند در آن زنده بمانند. البته ، حین رسیدن عسل فرصت زیادی برای تهاجم عوامل بیماریزا وجود دارد. اما آنزیمی به نام گلوكز اكسیداز این فرصت را از آنها می گیرد. این آنزیم با تبدیل كردن گلوكز به اسید گلوكونیك، فرآورده تلاش زنبورها را اسیدی و آن را برای بیشتر باكتری ها نامطلوب می سازد .
 
اغلب افراد عقیده دارند كه اسیدی بودن، تنها سلاح عسل در برابر باكتری هاست. اما مطالعات نشان داده اند تقریبا همه عسل ها سلاحی سری دارند كه حتی اگر رقیق شوند، آنها را برای میكروب ها مرگبار می سازد: پراكسید هیدروژن.

این ماده زمانی در بیمارستان ها به عنوان ضدعفونی كننده مصرف می شد. از تجزیه این ماده رادیكال های آزاد تشكیل می شوند كه باكتریها را از بین میبرند. چون این واكنشها خیلی سریع رخ میدهد، پراكسید هیدروژن را باید در غلظتهای بالا بر زخم ها استعمال كرد.
 
البته ، این ماده در این غلظتها به بافت سالم آسیب می زساند . در عسل، پراكسید هیدروژن به كمك آنزیم گلوكز اكسیداز تولید می شود. اما میزان آن هزار بار كمتر از مقداری است كه در گذشته روی زخمها استعمال می شد. در نتیجه ، گذاشتن عسل روی زخمها، ضمن جلوگیری از تهاجم و تخریب میكروب ها ، با آسیب بافتی همراه نیست.

 علاوه بر این، همین طور كه پراكسید هیدروژن تجزیه میشود ، گلوكز اكسیداز با تسهیل ساختن آن از گلوكز، پیوسته آن را جایگزین می كند. جالبتر این كه ، به دلایل ناشناخته وقتی عسل رقیق میشود، فعالیت این آنزیم افزایش می یابد.

به همین خاطر، عسل حتی وقتی ۷ تا ۱۴ برابر رقیق شود، میتواند از رشد باكتریهایی مانند MRSA جلوگیری كند. خلاصه ، زمانی كه عسل روی زخم قرار می گیرد و در اثر تراوش پلاسما از زخم رقیق می شود ، در مبارزه با میكروبها پرتوانتر شود .
 
یكی دیگر از خصوصیات جالب عسل كه آن را از داروهای ضد باكتری مرسوم مجزا می سازد، تقویت بهبود یافتن زخم هاست . داروها ی ضد باكتری علاوه بر نابودی باكتری ها به سلول های انسان نیز آسیب می رسانند.

 از طرف دیگر، آنها فقط با مهار كردن رشد میكروب ها به بهبودی زخم ها كمك می كنند. اما عسل به طور مستقیم در بهبودی زخم ها دخالت می كند.

عسل محیط ویژه ای را می آفریند كه برای رشد بافت مناسب است و در عین حال بامیكروب ها نیز مبارزه می كند. به علاوه، رطوبت عسل از درد و تخریب سلولها حین تعویض پانسمانهای خشك شده جلوگیری می كند.
 
عسل دست كم بخشی از توان ترمیمی خود را مدیون پراكسید هیدروژن است. این ماده، رشد رگ های خونی را تحریك می كند. این رگها اكسیژن، مواد غذایی و سلول هایی به نام فیبروپلاست ( كه بافت پیوندی جدیدی را می سازند) را به موضع زخم هدایت می كنند. به علاوه، تركیب ناشناختهای دسته ای از سلول های ایمنی به نام منو سیت رافعال می كند.

 این سلولها عامل رشدی را آزاد می كنند كه سلول های پوششی را تحریك می كنند تا تقسیم شوند و زخم را ببندند. منوسیت ها به نوع دیگری از سلول های ایمنی به نام ماكروفاژ نیز تبدیل می شوند. این سلولها، میكروبها و سلولهای مرده را میبلعند و آنها را هضم می كنند.
 
عسل در بهبود یافتن زخم معده نیز موثر است. یك قاشق چای خوری عسل طبیعی در معده خالی میتواند مانع رشد باكتری خطرناكی به نام Helicubacter شود كه باعث اغلب زخم های معده می شود. عسل، باكتری مقاوم به آنتی بیوتیكی را كه باعث عفونت ریوی در بیماران مبتلا به فیبروز سیستیك می شود، Burkholderia cepacia ، در محیط كشت از پا در آورده است.
 
به هر حال، همه عسلها از خواصی كه برشمرده شد به یك اندازه بهره مند نیستند. شهد بعضی گل ها مقدار زیادی كاتالاز دارد. این آنزیم پراكسید هیدروژن را تخریب می كند.

 بعضی شهدها، گلوكز اكسید از را به گرما و نور حساس می كنند. با وجود این، توان ضد میكروبی بعضی عسلها حتی با جوشاندن آنها از بین نمی رود. از این رو، به نظر می رسد، عسل علاوه بر مولكولهایی كه تاكنون شناخته شده است، مواد ضد میكروب دیگری دارد كه به دما مقاوم اند.
 
از زمان مصریان باستان، عسل برای درمان زخم استفاده می شده است و به نظر می رسد كه باكتری ها هنوز توان مقابله با مواد ضد میكروب آن را پیدا نكرده اند.

 از این رو، تلاش برای شناخت كامل تر این ماده ، ما را در مقابله به ابر باكترها كه به آنتی بیوتیك های مرسوم مقاوم شده اند، یاری خواهد رساند. به هر حال، این ماده دارویی را همانند سایر داروها باید با مشورت متخصصان استفاده كرد. زیرا دانه های گرده موجود در عسل طبیعی می توانند خود باعث عفونت شوند.

خوشبختانه، گرده ها را با پرتو گاما می توان از بین برد، بدون آن كه به خواص دارویی عسل آسیبی برسد. امید است با تلاش های محققان راه برای یك شیوه درمانی جدید یعنی «عسل درمانی» هموار شود
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه