سقط جنین در ازدواج فامیلی، بیشتر است؟

سقط جنین در ازدواج فامیلی، بیشتر است؟

شهرزاد: در گفتگو با دکتر الهام نیکخواه متخصص زنان زایمان، نازایی به راجع ترین سؤالات شما در خصوص بارداری پاسخ گفتیم، که در ادامه به آن اشاره می شود. 

 

سقط جنین در ازدواج فامیلی، بیشتر است؟ - تصویر 1

 

۱- سال گذشته باردار بودم هفته چهارم بارداری کمی لکه خون دیدم. بعد از آن دکتر شیاف سایکلوژست تجویز کرد. بعد از چندوقت دوباره لکه دیدم و پزشک مربوطه گفتند شیاف‌ها را ادامه بدهم.

 

اما در هفته دهم سونوگرافی انجام دادم گفتند جنین در 8 هفتگی مرده. علت این سقط چیست؟ ممکن است علت این شیاف باشد؟ من از اول بارداری تا روز آخر از شیاف استفاده کردم.

 

لکه بینی در بارداری از علائم تهدید به سقط محسوب می‌شود. در ماه‌های اول بارداری جفت به منظور حفظ بارداری نیاز به هورمون پروژسترون دارد، از این رو متخصصان زنان از ترکیبات پروژسترون به صورت شیاف یا آمپول استفاده می‌‌کنند.

 

تجویز شیاف سایکلوژست برای شما نیز به همین دلیل بوده است و این شیاف مطمئنا علت سقط نبوده است. به منظور بررسی علت سقط به متخصص زنان مراجعه کنید.

 

۲- من در هفته ۷ بارداری سقط داشتم. از هفته اول بارداری تا هفته ۷ سه بار سونوگرافی رفتم و هربار قلب جنین دیده نمی‌شد یا ضربان نداشت. من در دوران بارداری وضعیت روحی خوبی نداشتم. ضمن این‌که ازدواج فامیلی داشته‌ام. می‌خواهم علت را بدانم.

 

حدود ۱۵ درصد بارداری‌ها به سقط می‌انجامد و داشتن یک نوبت سقط دلیل وجود مشکل در زوجین نیست. بررسی‌های مربوط به سقط معمولا بعد از ۲ یا ۳ بار سقط پیاپی شروع می‌شود ولی در صورت تمایل، با توجه به ازدواج فامیلی، می‌توانید زیر نظر متخصص بررسی‌ها را از قبل از اقدام به بارداری بعد شروع کنید.

 

۳- من 18 ساله هستم. قبلا کیست داشتم که برطرف شده است. تخمدانم هم ضعیف است. یکسال هم است باردار نشده‌ام. چند ماهی است که عادت ماهانه‌ام به هم ریخته است. لطفا راهنمایی‌ام کنید.

 

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک که اصطلاحا به آن تنبلی تخمدان نیز گفته می‌شود، مجموعه‌ای است از علائم شامل: بی‌نظمی قاعدگی، چاقی، جوش‌های صورت، افزایش موهای زائد، ترشح شیر از پستان، دیرباروری یا ناباروری که می‌تواند از بی‌علامتی در یک فرد تا مجموعه‌ای از همه این علائم متغیر باشد.

 

با توجه به شرح حال ارائه شده به نظر می‌رسد شما نیز می‌توانید مبتلا به تنبلی تخمدان باشید، برای بررسی بیشتر و درمان به متخصص زنان مراجعه کنید.

 

۴- خانمى ۲۸ساله هستم که تازه وارد ماه سوم بارداری شدم. 4 سال هم بچه نداشتم. داخل شکمم بچه خیلی جنب‌وجوش دارد. گاهی اوقات صدای قلبش را احساس می‌کنم. می‌خواهم بدانم مشکلی دارد یا نه؟

 

احساس حرکت جنین در مادران شکم اول معمولا از ماه چهارم به بعد شروع می‌شود، ولی زود احساس کردن حرکت جنین و پرجنب‌وجوش بودن آن مشکل محسوب نمی‌شود و به هیچ وجه دلیل خطر نیست.

 

۵-در هفته ۳۳ بارداری هستم و در سونوگرافی مشخص شده که مایع آمنیوتیک نزدیک به حداقل است اما وزن جنین ۲۲/۲ است. آیا این موضوع براى جنین خطرناک است؟

 

کاهش حجم مایع آمنیوتیک به دلیل احتمال تحت فشار قرار گرفتن بند ناف که رابط خونرسانی مادر به جنین است، می‌تواند خطرناک باشد. علت کاهش حجم مایع مشخص و اقدامات درمانی شروع شود.

 

توصیه به مصرف مایعات فراوان، استراحت و انجام تست‌های ارزیابی سلامت جنین توسط متخصص زنان به طور متناوب تا زمان زایمان باید انجام شود.

 

۶- ۲۱ساله هستم و سابقه کیست تخمدان دارم. یک بار هم در ۱۳سالگی کیستم را جراحی کردم. از آن زمان به بعد فولیکول‌ها را با قرص از بین می‌بردم. الان قصد بچه‌دارشدن ندارم. تاچه زمانی می‌توانم به جلوگیری ادامه بدهم؟

 

با توجه به شرح حال احتمال سندرم تخمدان پلی کیستیک برای‌تان مطرح است. مصرف قرص‌های جلوگیری برای شما می‌تواند مفید باشد و در صورت نداشتن سایر ممنوعیت‌های مصرف قرص، محدودیت زمانی خاصی برای‌تان وجود ندارد.

 

اما چون گاهی اوقات افراد مبتلا به این سندرم دیر باردار می‌شوند، جلوگیری دراز مدت توصیه نمی‌شود.

 

 ۷- آیا شنا در استخر در ماه هفتم بارداری به بعد برای مادر و جنین خطر دارد؟

 

قبل از شروع هر نوع برنامه ورزشی در بارداری باید بررسی بالینی کاملی توسط پزشک شما انجام شود و خطرات احتمالی سنجیده شود.

 

به علت خطرات احتمالی از جمله لیز خوردن اطراف استخر یا وارد آمدن ضربه به شکم و همچنین احتمال انتقال یکسری از عفونت‌ها، در ماه‌های آخر بارداری شنا توصیه نمی‌شود. همچنین شیرجه زدن در آب و استفاده از سونا و جکوزی در تمام دوران بارداری ممنوع است.

 

ازدواج فامیلی
سقط جنین
جنین
بارداری
لکه
تخمدان
عادت ماهانه
سونوگرافی
مایعات
کیست
شنا
جکوزی
پروژسترون
شیاف
آمپول
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه