پایگاه خبری تحلیلی فرارو: این روزها بحث آلودگی هوا و وجود ذرات معلق باعث مشکلات زیادی برای شهروندان کلان شهرها به ویژه تهران شده است. شاید تاثیر جوی آلودگی هوا بر ریه و قلب مشخص تر از دیگر ارگان های بدن باشد و کمتر کسی از تاثیر این آلودگی های زیست محیطی بر روی چشم و حتی ژنتیک خبر داشته باشد. تاثیر آلودگی هوا بر حافظه. پزشکان می گویند: قدرت چسبندگی مونوکسیدکربن به گلبول های سرخ ۲۰۰ برابر اکسیژن است و در هوای سالم ۶ ساعت طول می کشد، خون پاک شود و با کپسول اکسیژن خالص ۳۰ دقیقه طول می کشد تا م ...

 پایگاه خبری تحلیلی فرارو: این روزها بحث آلودگی هوا و وجود ذرات معلق باعث مشكلات زیادی برای شهروندان كلان شهرها به ویژه تهران شده است. شاید تاثیر جوی آلودگی هوا بر ریه و قلب مشخص تر از دیگر ارگان های بدن باشد و کمتر کسی از تاثیر این آلودگی های زیست محیطی بر روی چشم و حتی ژنتیك خبر داشته باشد.
 
 
تاثیر آلودگی هوا بر حافظه
 
پزشكان می گویند: قدرت چسبندگی مونوکسیدکربن به گلبول های سرخ ۲۰۰ برابر اکسیژن است و در هوای سالم ۶ ساعت طول می کشد، خون پاک شود و با کپسول اکسیژن خالص ۳۰ دقیقه طول می کشد تا مونوکسیدکربن از خون خارج شود.
 
غیر از مونوکسیدکربن و دی اکسید نیتروژن، سرب نیز در هوا وجود دارد. سرب با غلظت ۶۰ میکروگرم در دسی لیتر پلاسما سبب افزایش ورم مغزی می شود که علایم آن باعث سردردو کاهش دید شده و حاصل مسمومیت مزمن آن کم خونی، افسردگی و کند ذهنی و كم حافظگی را بدنبال دارد.
 
هر چند این اظهار نظرهای پزشكی هر شهروند تهرانی را به وحشت می اندازد ولی متاسفانه آلودگی هوای تهران دیگر بخشی جدانشدنی از پایتخت شده و انگار دیگر شهروندان تهرانی نیز به ناچار عادت کرده اند در هوای آلوده تنفس کنند.
 
افزایش سقط جنین و اختلال های ژنتیکی
 
در این میان بحث سلامتی جامعه به کلی نادیده گرفته شده و گزارش ها حاکی از آمار افزایش سقط جنین و اختلال های ژنتیکی بر اثر آلودگی هواست و از یک سو بسته های حمایتی برای افزایش جمعیت و زاد و ولد هم در حال تهیه است!
 
بمباران هوایی تهران
 
دکتر سعید دستگیری در مورد تاثیر آلودگی هوا بر تولد نوزادان معلول می گوید: بررسی ها نشان می دهد که میزان آلودگی هوای تهران از نظر فلزات سنگین، همچون میزان بمباران ها ست و غلظت فلزات سنگین در هوای پایتخت با میزان فلزات سنگین آزاد شده در هوا پس از بمباران برابری می کند.
 
وی ادامه می دهد: فاکتورهای مختلفی در بروز اختلال های کروموزومی و بیماری ها و معلولیت های مادرزادی دخیل است که از آن جمله می توان به عوامل محیطی اشاره کرد و آلودگی هوا و پارازیت ها و امواج و اشعه ها نیز در این گروه قرار می گیرند.
 
آلودگی هوا، افزایش اختلالات ژنتیکی
 
این استاد دانشگاه می گوید: آمارها نشانگر این مسئله هستند که مواجه با آلاینده های موجود در هوا همچون سرب و آرسنیک و دیگر فلزات سنگین و نیز در معرض اشعه و پارازیت قرار گرفتن تا ۳۰برابر خطر تولد نوزاد معلول و عقب مانده ذهنی را افزایش می دهد و این زنگ خطری است برای شهروندان پایتخت که هر روزه در معرض این آلودگی های محیطی قرار دارند.
 
به گفته دکتر دستگیری سه ماهه پیش از بارداری، سه ماهه اول و سه ماهه دوم از زمان های طلایی به شمار می روند که مراقبت ها باید در بالاترین سطح خود صورت بگیرند. این متخصص بیماری های مادرزادی می افزاید: آلودگی هوا در مادران باردار منجر به سرطان و در جنین منجر به نقص های مادرزادی و اختلال های ژنتیکی می شود و از این رو بحث پیشگیری بسیار حایز اهمیت است.
 
افزایش ۲۴ درصدی اختلال های کروموزومی نوزادان
 
به گفته این پزشك به طور معمول از هر یکهزار تولد، دو نوزاد در ایران مبتلا به اختلال های کروموزومی هستند که با افزایش آلودگی هوا این میزان به ۲۴ درصد افزایش می یابد. در واقع می توان گفت آمار تولد نوزادان با نقص ژنتیکی با پدر و مادر کاملا سالم افزایش یافته است که منشا همه این ها آلودگی هواست.
 
این محقق اپیدمیولوژی خاطرنشان کرد: در تحقیقی که به تازگی انجام داده ایم آمارهایی به دست آمده که حاکی از این است که در کشور یک مورد از هر سه مورد اختلال های ژنتیکی مادرزادی ناشی از آلودگی هوا و پارازیت های موجود است و همچنین این آلودگی های محیطی تا ۳۰ درصد خطر سقط جنین را در کشور افزایش داده است.
 
با وجوداین هنوز هم برخی بر این باورند که آلودگی هوا و فلزات سنگین موجود در هوا نمی تواند بر روند سقط جنین و جهش های ژنتیکی مادرزادی تاثیر گذار باشد.
 
محمد حیدرزاده پزشک متخصص هم در خصوص تاثیر آلودگی هوا بر بیماریهای مادرزادی نوزادان می گوید: این مسئله بیش از همه چیز بر عهده سیاست گذاران بهداشت و محیط است و آنها باید در این زمینه نظرات کارشناسی ارائه دهند.
 
وی ادامه می دهد: مسلما آلودگی هوا یکی از فاکتورهای بروز بیماریهای مادرزادی در نوزادان می شود و نمی توان علت اصلی بیماریهای مادرزادی نوزادان و یا جهش های ژنتیکی و اختلال های وابسته به آن را تنها زاییده آلودگی هوا دانست و مسلما آلودگی هوا نمی تواند به تنهایی عامل بروز مشکلات جنینی باشد.
 
وی می گوید تغییرات ژنتیکی مسئله ای نیست که به دلیل استنشاق هوای آلوده خانم باردار به وجود آید و اختلال ها بعد از چهار یا پنج نسل خود را نشال می دهد و بروز می کند. به عنوان مثال نمی توان آلودگی هوا را عامل اصلی بروز سندرم داون قلمداد کرد، اختلالهای ژنتیکی و این قبیل بیماری های مادرزادی تأثیر گرفته از عوامل مختلف و گذر نسل های متمادی است.
 
در نهایت آنچه که مشخص است این است که نمی توان منکر تاثیرات مخرب آلودگی هوا و پارازیت های موجود در هوا بر باروری ها، رشد جنین و تولد نوزادان معلول شد و این مسایل باید با بی طرفی و نگاهی روشن و برگرفته از آگاهی های پزشکی مورد بررسی قرار بگیرد و نپسندیم که با ارائه آمار ناصحیح به اصطلاح بخواهیم جامعه را از نگرانی دور کنیم.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه